زنجان، شهرک آزادگان، پارک علم و فناوری، واحد ۱۱۴

logo_TGM

آب یابی در روستای مرسع، استان زنجان

به این نوشته امتیاز دهید

پیرو قرارداد در رابطه با مطالعات ژئوالکتریک (آب‌یابی و مطالعات زمین‌شناسی) با شرکت عمران‌سازان آیدین کوشا به نمایندگی آقای مهندس سلالی‌زاده جهت بررسی سطح آب زیرزمینی و تغییرات لایه‌بندی زمین، در محل احداث ایستگاه TBS شرکت ملی گاز ایران واقع در شهرک مسکونی در حال احداث در دو کیلومتری روستای مرصع، این مطالعه آغاز گردید. مطالعات ژئوفیزیک عموماً بایستی به‌صورت سونداژهایی روی یک پروفیل برداشت شوند که در نهایت منجر به یک مقطع مدل‌سازی شده بشوند. در این مطالعه با مشورت و درخواست کارفرما در تاریخ 16/0۳/1403 یک سونداژ به روش IP-RS برداشت شد که برداشت علمی از وضعیت آبی و زمین‌شناسی این ناحیه است. هدف اصلی این عملیات آشنایی با وضعیت سطح آب‌های زیرزمینی و در ادامه مثبت یا منفی ارزیابی‌شدن نقطه موردمطالعه برای بررسی سطح آب زیرزمینی و حفر چاه ارت محافظتی در محل احداث ایستگاه TBS شرکت ملی گاز ایران واقع در شهرک در حال احداث در دو کیلومتری روستای مرصع است.

· هدف از این مطالعه انجام بررسی‌های ژئوفیزیکی با سونداژهای الکتریک به منظور امکان سنجی حفر چاه ارت در در ایستگاه TBS شرکت ملی گاز ایران واقع در شهرک مسکونی در حال احداث در دو کیلومتری روستای مرصع و بررسی لایه‌بندی زمین به سفارش شرکت عمران سازان آیدین کوشا است.

· به این منظور بررسی‌های ژئوفیزیکی توسط سونداژهای الکتریک با طول الکترودهای فرستنده جریان حداکثر 525=AB متر و تا عمق 344/207 متر انجام گردیده است.

·        در مورد سونداژ مطالعاتی مالک، با توجه به نتایج مقاومت ویژه مشاهده می‌شود که با افزایش عمق به صورت تدریجی مقاومت ویژه نیز افزایش پیدا می‌کند. چنین رفتاری دلالت بر سفتی یا سختی لایه بندی و سنگ‌ها دارد. 

  • نتایج مطالعات ژئوفیزیک در نقطه مطالعاتی و مجموعه مطالعات زمین‌شناسی، اراضی ایستگاه موردمطالعه را دارای پتانسیل آبدهی ضعیف و یا فاقد آبدهی پیش‌بینی می‌نماید.

در زیر نتایج بدست آمده از این مطالعه را می‌توانید مشاهده کنید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

مطالب مشابه

تأمین مواد معدنی

تأمین مواد اولیه به ویژه مواد معدنی برای کارخانه‌های فعال

دستگاه ژيوالکتریک

آب یابی در استان زنجان

شرکت لیتوس با استفاده از علوم به روز و با روش های ژئوفیزیکی در جهت آب یابی و اکتشاف لایه های آبدار در استان زنجان به صورت تخصصی فعالیت می نماید.

پروژه آبفا

این پروژه تحت عنوان “مطالعات ژئوفیزیک در سطح روستاهای استان

زمین معدن طارم
ارسال به واتساپ