معبد صخره‌ای دا‌‌ش‌‌کسن:

معبد صخره‌ای داش‌کسن یا مجموعه غارهای داش‌کسن که در حدود 10 کیلومتری جنوب خاوری روستای ویر و ارتفاعات سلطانیه واقع شده، نیایشگاه آیین مهرپرستی در عهد ساسانیان بوده است. این معبد با پلانی چلیپایی همراه با محرابه‌مهرپرستان به سده‌های اول و دوم میلادی تعلق دارد. نقش و نگارها و طرح‌های داخل این غار در دور‌ه‌های مختلف تاریخی و بیش‌تر توسط حاکمان وقت و یا نزدیکان آن‌ها صورت گرفته است. مسلم شده که قدمت نقوش موجود در غار به دوره ایلخانان مغول یهنی قرن هشتم هجری قمری باز می‌گردد. معبد داش‌کسن که از نظر نقشه و خطوط تزئینی از باارزش‌ترین نمونه‌های معماری صخره‌ای در طول تاریخ معماری ایران به شمار می‌آید، در زمان خود بسیار مقدس بوده و نقوشی از هنرچینی و ایرانی را برتن خود دارد که اکنون بسیار مهم هستند. از میان نقش‌های چینی این معبد، نقش اژدهایی به طول 5 متر و عرض حدود 1.5 متر قابل ذکر است که از بزرگ‌ترین نقش‌های معبد به شمار می‌آید. طاقچه‌های زیبایی که در قسمت‌های باختری و خاوری معبد و در کنار نقش اژدها کنده شده‌اند، از دیگر آثار با ارزش سنگ‌تراشی در این غار هستند. نقش‌های اسلیمی موجود در غار که بسیار هنرمندانه تراشیده شده‌اند، نمایان‌گر دخالت هنرمندان مسلمان در بوجود آوردن نقش‌های این معبد است. 

روستای ویر:

روستای تاریخی ویر یک نمونه تاریخی ارزشمند است که در محدوده شهرستان ابهر و نزدیک به یکی از قدیمی‌ترین غارهای استان به نام غار داش‌کسن قرار گرفته است. این روستا در یک منطقه کوهپایه‌ای واقع شده و دارای آب و هوای سرد و خشک و طبیعتی زیبا و منحصر به فرد است. نزدیکی به غارهای معروف داش‌کسن وجهه تاریخی بالایی به این روستا بخشیده است. اغلب افرادی که برای بازدید از غارهای داش‌کسن به این منطقه می‌آیند، بازدید از این روستای تاریخی و مسجد قدیمی آن را نیز در برنامه خود می‌گنجانند.

روستای قروه:

روستای صخره‌ای قروه یکی از دیدنی‌ترین مناطق طبیعی شهرستان ابهر محسوب می‌شود که در کیلومتر 16 جاده ترانزیتی ابهر-تاکستان قرار گرفته است. معماری صخره‌ای این روستا بسیار جالب توجه و باارزش می‌باشد. آثار و بقایای منازلی که در دل کوه واقع شده‌اند به همراه مسجد قدیمی و معروف این روستا از جاذبه‌های دیدنی و مورد توجه بازدیدکنندگان است. علاوه بر جاذبه‌های یاد شده بازدید از این روستا از نظر مطالعات علمی نیز برای دانشجویان و پژوهشگران رشته‌های جغرافیا و زمین‌شناسی بسیار مفید است.