سد گلابر:

توضیحاتی در رابطه با سد گلابر

موقعیت طرح:

سد گلابر در فاصله 55 کیلومتری جنوب غربی شهر زنجان، در شهرستان ایجرود و در 17 کیلومتری جنوب شهر زرین‌آباد می‌باشد.

تاریخچه:

این طرح در راستای نیل به اهداف برنامه‌ریزی شده دولت در بخش مدیریت منابع آب مورد توجه بوده و در این رابطه از سال 1367مطالعات آن توسط شرکت مهندسین مشاور مهاب قدس با عنوان "مطالعه بر روی سر شاخه‌های قزل اوزن" آغاز گردید. در سال 1375 عملیات اجرای تونل‌های انحراف آن شروع شد و در اواخر سال 1381 عملیات اجرایی ساخت بدنه آغاز گردید.

کلیات:

شبکه آبیاری و زهکشی سد گلابر از نظر موقعیت جغرافیایی در شهرستان ایجرود واقع شده است. این طرح بیش از 8000 هکتار از اراضی 11 روستا در منطقه را تحت پوشش قرار می‌دهد. آب مخزن سد گلابر از طریق پمپاژ مستقیم (ایستگاه پمپاژ شماره 1) از مخزن سد تامین و توسط سیستم انتقال به ابتدای شبکه هدایت و نهایتا توسط ایستگاه پمپاژ شماره 2 (در روستای جوقین) و کانال اصلی و خطوط لوله در کل منطقه از طریق سیستم آبیاری تحت فشار توزیع می‌گردد.

اهداف طرح:

سد مخزنی گلابر به منظور بسط و توسعه کشاورزی و صنعت، ایجاد اشتغال، ارتقاء سطح زندگی و ارزش افزوده محصولات کشاورزی در شهرستان ایجرود استان زنجان مورد مطالعه و اجرا قرار گرفته‌است. با احداث این سد ضمن کنترل سیلاب‌های رودخانه سجاس‌رود و با تنظیم سالانه 46 میلیون متر مکعب آب، منطقه‌ای به وسعت بیش از 8000 هکتار از اراضی دشت زرین‌آباد به زیر کشت آبی رفته و تحول چشمگیری در بعد کشاورزی و اقتصادی شهرستان ایجرود خواهد آمد، همچنین در توسعه طرح، تامین20 میلیون مترمکعب آب برای صنایع پتروشیمی و شهرک صنعتی ایجرود در نظر گرفته شده است.

روستای ده‎‌شیرعلیا:

روستای ده‎‌شیرعلیا یک روستای قدیمی با آب و هوای سردسیر و کوهستانی است در محدوده شهرستان ایجرود واقع شده و در آن روستا سه آسیاب قدیمی وجود دارد که از ارزش‌های تاریخی برخوردار هستندولی قدمت آن‌ها بدرستی مشخص نیست.

چشمه‌آب‌گرم آرکوین:

این چشمه در جاده ایجرود-بیجار واقع شده است و در منطقه از شهرت خوبی برخوردار است. استفاده و بهره‌برداری بهینه از آب‌های گرم و معدنی یکی از مهمترین منابع جذب جهانگرد است. آب های معدنی از اولین داروهای کشف‌شده طبیعی هستند و به راحتی می‌توانند بخشی از هزینه‌های درمان بیماران را در مقیاس کلی کاهش دهند.