کاروان‌سرای سرچم

کاروان‌سرای سرچم یکی از کاروان‌سراهای مهم مسیر تجاری ری به آذربایجان در قرن هشتم هجری قمری بوده است. براساس تاریخی که بر روی کتیبه سردر آن حک شده است این کاروان‌سرا در سال 734 هجری قمری و در دوره ایلخانی ساخته شده است. این کاروان‌سرا به نام روستای سرچم که در 80 کیلومتری محور زنجان- میانه و در ساحل رودخانه زنجان چای و مشرف به جاده قدیم تبریز قرار داشت، نام‌گذاری شده است. از آثار باقی‌مانده از این کاروان‌سرا چنین بر می‌آید که این کاروان‌سرا از نوع چهار ایوانی بوده و صحن مرکزی و حجره‌های شاه‌نشین داشته‌است. امروزه تمام بنای کاروان‌سرا بجز در ورودی ویران شده‌است.

ستی قلعه

قدمت ستی قلعه که در ناحیه ماهنشان در محدوده استان زنجان قرار گرفته استبه دوره ساسانیان می‌رسد. این قلعه بعترین گواه برای سابقه سکونت در این ناحیه در دوره‌های پیش از اسلام محسوب می‌شود.

قلعه باستانی بهستان

این قلعه که به آن مهستان نیز گفته می‌شود یکی از زیباترین آثار معماری صخره‌ای در کناره جنوبی رودخانه قزل‌اوزن است که به فاصله 12 کیلومتری خاور ماهنشان، در مسیر راه زنجان در مجاورت روستای مهستان واقع شده است. با توجه به شواهد بدست آمده، تاریخ ایجاد قلعه مهستان به دوره میانی اسلامی و حد فاصل قرن‌های هفتم و هشتم هجری قمری تخمین زده می‌شود. این قلعه صخره‌ای با ارتفاع تقریبی 250 متر روی بدنه کوه ساخته شده است. اتاق‌ها، پلکان‌ها، راهروها، طاقچه‌ها و طاق‌نماهای این قلعه در قسمت‌های مختلف قابل مشاهده است. این قلعه با شماره 1458 در فهرست آثار ملی کشور به ثبت رسیده است.

قلعه صخره‌ای مهر

قلعه صخره‌ای مهر که قدمت آن را به استناد سفال‌های پراکنده در منطقه،‌به دوران میانی اسلامی و حد فاصل قرن‌های هفتم و هشتم هجری قمری می‌رسانند، در حدود 500 متری شمال خاوری روستای ارزه‌خوان و در کرانه‌های جنوبی روستای قلعه‌چای ماهنشان واقع شده است. با توجه به آثار به جا مانده، دو نوع معماری صخره‌ای و ساخت و ساز سنگی و آجری در این قلعه قابل مشاهده است. این قلعه بدلیل نوع کاربری آن ‌بعنوان یکی از استحکامات دفاعی و نظامی شهر دارای ساختار ویژه‌ای و از نظر تاریخی دارای اهمیت زیادی است.

دریاچه زیبای پری

این دریاچه در محدوده شهرستان ماهنشان واقع شده، زیباترین جاذبه‌های طبیعی ماهنشان است و تقریبا تنها دریاچه طبیعی کل استان به حساب می‌آید که با چشم‌انداز بسیار زیبایی در میان یک دشت وسیع گسترده شده است. خردادماه و تیرماه بهترین ماه‌های سفر به این منطقه است.