روستای شیلاندر (ماسوله زنجان)

روستای شیلاندر (چیلاندر) در 39 کیلومتری شهر زنجان واقع شده است . این روستا یکی از زیباترین روستاهای استان زنجان است و پس از گذر از روستای تهم و روستای علی آباد قرار گرفته و از روستاهای با معماری پلکانی می‌باشد.

جاده منتهی به این روستا جاده زنجان – طارم (زنجان – تهم) است که بعد از گذر از سد زیبای تهم و روستای تهم توسط یک جاده فرعی خاکی به این روستا می‌رسد .معماری این روستا شبیه ماسوله است که به شکل حیرت آوری در بافت کوهستانی قرار گرفته است .

وجود آبشارهای فراوان، به زیبایی این روستا افزوده است و طبیعت بکر و شاداب منطقه نیز چشم هر بیننده ای را به خود خیره می‌کند .اهالی روستا چند سالی است که روستا را تخلیه کرده و تقریبا این روستای زیبا با معماری پلکانی خالی از سکنه است.

قلعه حصار زنجان:

قلعه یا حصار شهر زنجان که به قلعه زنجان نیز شهرت دارد،‌ از آثار دوران سلجوقی بوده و از معروفیت زیادی برخوردار است. این حصار در گذر زمان‌های مختلف آسیب‌های جدی دیده‌‍ است. جدی‌ترین آسیبی که به این قلعه وارد شد در فتنه مغول بود. در این یورش قسمت بزرگی از این حصار تخریب شد و تقریبا به کلی از بین رفت. بعدها در دوره صفویه به علت انطباق آن با نقشه طرح کلی شهر و هماهنگی با موانع طبیعی دفاعی که دارای اهمیت سوق الجیشی بود، دوباره منطبق بر مسیر دیوار قبلی شهر بازسازی شد.  

قلعه قمچی:

این قلعه در دهکده ارکبین حدود110 کیلومتری شهر زنجان واقع شده به 800تا 900 سال پیش از میلاد تعلق دارد و از قدیمی‌ترین قلعه‌های موجود در استان است.

قلعه قلابر:

قلعه قلابر در روستایی به همین نام در 52 کیلومتری جنوب شهر زنجان واقع شده است. در کاوش باستان شناسی انجام شده در دامنه‌های باختری ارتفاعات روستای قلابر، مجموعه ارزشمندی بدست که شامل یک مسجد و یک خانقاه یا قلعه است. قلعه قلابر احتمالا به دوره‌های باستانی تعلق دارد ولی اظهارنظر قطعی در مورد آن نیازمند اکتشافات و تحقیقات باستان‌شناسی است.