ويدئومتري عبارت است از مشاهده ساختمان داخلي چاه اعم از وضعيت فيزيكي لوله جدار(در چاه‌هاي لوله گذاري شده) و وضعيت لايه‌هاي آبخوان (آبرفتي و کارستي) در چاه‌ها مي‌باشد و دستگاهي که قادر به ثبت و ارائه اين وضعيت ها به صورت فيلم مي باشد را ويدئومتر(دوربين درون چاهی) می‌گویند. 

چنانچه ويدئومتر مجهز به سوندهاي اندازه گيري قابليت و ... باشد مي‌توان به مؤلفه‌هاي PH هدايت الكتريكي، دما، فيزيك و شيميايي آب نيز پي‌برد. در واقع ويدئومتري يك عمل چاه پيمايي است که خروجي آن را مي توان به صورت فيلم مشاهده کرد.

این عملیات در مورد چاه‌هایی که با روش ماشینی(ضربه‌ای- روتاری) حفاری و لوله‌گذاری شده، امکان بازرسی و کسب اطلاعات وجود دارد. با استفاده از ویدئومتری می‌توان اطلاعات کامل از داخل چاه از سطح زمین تا عمق حداکثر 300 متر(بستگی به نوع دستگاه) بدست آورد.

این اطلاعات شامل نحوه لوله‌گذاری، گرفتگی شبکه‌ها، شکستگی لوله‌ها، نحوه گراول‌ریزی، سطح آب زیرزمینی، ماسه‌دهی چاه و... است. این عملیات برای تمام چاه‌ها بعد از لحظه لوله گذاری تا چاه های با عمر بالای 40 الی 50 سال قابل انجام است.

با استفاده از اطلاعاتی که از ویدئومتری بدست می‌آید، می‌توان برای انتخاب عملیات کف‌شکنی، جابجایی و حفر چاه جدید تصمیم درست گرفت. 

 

                    

         

 

 
 

برای مشاهده کاتالوگ دستگاه ویدئومتری اینجا کلیک نمایید.

کلیپ‌های ویدئومتری را می توانید در زیر مشاهده نمایید.

کلیپ دهانه چاه

کلیپ انتهای چاه

شرکت زمین معدن طارم از اردیبهشت 98 اقدام به خرید دستگاه ویدئومتری کرده و فعالیت خود را در این زمینه توسط متخصصین و کارشناسان خبره آغاز کرده است. برای دریافت خدمات ویدئومتری توسط متخصصین این شرکت می‌توانید با ما در ارتباط باشید.