زنجان، شهرک آزادگان، پارک علم و فناوری، واحد ۱۱۴

logo_TGM

نقشه زمین‌شناسی 1:10.000 محدوده اکتشافی آهن قارختلو

به این نوشته امتیاز دهید

محدوده اکتشافی آهن قارختلو به صورت شش‌ضلعی و با وسعت ۶۷۶۵/۷ کیلومتر مربع در استان زنجان، شهرستان ایجرود واقع شده است. این محدوده در فاصله ۱۹ کیلومتری هوایی و ۳۶ کیلومتری زمینی جنوب شهر زنجان، ۱۵ کیلومتر شمال شرق شهر زرین‌آباد و یک کیلومتری از روستای قارختلو(خود روستا و بخش بزرگی از اراضی کشاورزی آن جزئی از محدوده معدنی آهن قارختلو است) قرار دارد. راه دسترسی به محدوده اکتشافی از شهر زنجان، از طریق جاده زنجان-بیجار است. با طی حدود ۳۰ کیلومتر از جاده مذکور در دوربرگردان(مجاورت کارخانه فرآوری چینی‌ها) به سمت روستای قارختلو تغییر مسیر داده و پس از طی حدود شش کیلومتر وارد محدوده می‌شویم.

محدوده اکتشافی آهن قارختلو بخشی از نقشه توپوگرافی ۱:۲۵۰.۰۰۰ زنجان و ۱:۵۰.۰۰۰ زرین‌آباد است. به لحاظ تقسیمات زمین‎شناسی محدوده اکتشافی قارختلو قسمتی از چهارگوش زمین‌شناسی ۱:۲۵۰،۰۰۰ زنجان و ورقه زمین‌شناسی ۱:۱۰۰.۰۰۰ حلب است.

بر اساس ورقه زمین‌شناسی ۱:۱۰۰.۰۰۰ حلب، محدوده اکتشافی آهن قارختلو در امتداد کوه‌های سلطانیه(رشته کوه بزقوش) واقع شده است که ریختاری ملایم داشته و روند آن‌ها شمال باختری-جنوب خاوری است. همچنین به دلیل وجود سازندهای پالئوزوئیک و مزوزوئیک در منطقه مورد بررسی می‌توان گفت که محدوده اکتشافی آهن قارختلو در حد فاصل زون‌های ساختاری البرز باختری-آذربایجان(نبوی ۱۳۵۵)، ایران مرکزی(اشتوکلین ۱۹۷۲) قرار دارد.

نهایتا، این گزارش خروجی مطالعات و برداشت‌هایی صحرائی از محدوده اکتشافی آهن قارختلو جهت ترسیم نقشه زمین‌شناسی 1:10.000 است که بتوان مجموعه بررسی‌ها و فعالیت‌های انجام شده را در آن نمایش داده و چند عرصه برای ادامه اکتشافات در مرحله عمومی-تفصیلی درخواست نمود. طی این بررسی 6 عرصه به‌ترتیب اولویت ارائه شده است. در زیر تصاویری از بازدید‌های میدانی و خروجی کار را مشاهده می‌کنید.        

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

مطالب مشابه

تأمین مواد معدنی

تأمین مواد اولیه به ویژه مواد معدنی برای کارخانه‌های فعال

دستگاه ژيوالکتریک

آب یابی در استان زنجان

شرکت لیتوس با استفاده از علوم به روز و با روش های ژئوفیزیکی در جهت آب یابی و اکتشاف لایه های آبدار در استان زنجان به صورت تخصصی فعالیت می نماید.

پروژه آبفا

این پروژه تحت عنوان “مطالعات ژئوفیزیک در سطح روستاهای استان

زمین معدن طارم
ارسال به واتساپ