زنجان، شهرک آزادگان، پارک علم و فناوری، واحد ۱۱۴

logo_TGM

مغناطیس سنجی

یکی از متداول‌ترین انواع برداشت‌های ژئوفیزیکی مغناطیس‌سنجی است. مغناطیس‌سنج‌ها میدان مغناطیسی زمین و عوارض باستان‌شناسی را که گاهی اوقات در اطراف خود میدان مغناطیسی دارند،‌اندازه می‌گیرند. مثلا اشیاء آهنی دارای میدان مغناطیسی هستند و محدوده‌ای که این اشیاء در آن دفن شده‌اند هم دارای میدان مغناطیسی است. نهرها هم این نوع میدان مغناطیسی را نشان می‌دهند. زیرا این اشیاء توسط خاک پوشیده شده‌اند و حداقل بخشی از خاک از ذرات مغناطیسی ساخته شده است. مگنتومتر شبیه فلزیاب و اندکی بزرگتر از آن است اما برخلاف مقاومت سنج وارد زمین نمی‌شود.
مغناطیس سنجی(مگنتومتری)
مطالعه مغناطیس زمین قدیمی‌ترین شاخه ژئوفیزیک است . ویلیام گیلبرت (1603 – 1540) اولین بررسی های علمی را در مورد مغناطیس زمین انجام داد و نشان داد میدان مغناطیسی زمین هم ارز یک مغناطیس ماندگار است که در راستایی عموما” شمالی _ جنوبی در نزدیکی محور چرخشی زمین قرار دارد . ویژگی‌های میدان مغناطیسی زمین از زمان گیلبرت مورد مطالعه قرار گرفته‌بود اما در سال 1843 « فن ورده » برای اولین بار تغییرات میدان را برای تعیین محل کانسارهای مغناطیسی بکار برد . در سال‌های اخیر پیشرفت‌های قابل توجهی در زمینه ساخت دستگاه‌ها و تفسیر اندازه‌گیری‌های این روش ژئوفیزیکی (قدیمی‌ترین روش) که هم برای تعیین محل کانه‌های پنهان و هم برای تعیین ساختارهای مربوط به نهشته‌های نفت و گاز بکار می‌رود پدید آمده است.
روش های گرانی و مغناطیسی شباهت زیادی دارند . با این وجود نقشه های مغناطیسی عموما” پیچیده‌تر و تغییرات میدان نابسامان‌تر و محلی ‌تر از نقشه‌های گرانی است . این امر تا اندازه‌ای مربوط به اختلاف میان میدان دو قطبی مغناطیسی و میدان یک قطبی گرانی است که اولی دارای بزرگی و راستای متغیر است و دومی دارای بزرگی بوده و تنها در راستای قائم می‌باشد . در حالی‌که نقشه گرانی عمدتا” نشان‌دهنده اثرهای منطقه‌ای است بنظر می‌رسد نقشه مغناطیسی مجموعه‌ای از ناهنجاری‌های باقیمانده باشد که نتیجه تغییرات بزرگ در جرئی از کانی‌های مغناطیسی است که در داخل سنگ‌های نزدیک به سطح وجود دارد . لذا تفسیر دقیق داده‌های میدان مغناطیسی بسیار مشکل‌تر از تفسیر داده‌های گرانی است . از طرف دیگر در مقایسه با اغلب روش‌های ژئوفیزیکی اندازه‌گیری‌های صحرایی در این روش ، راحت ، ارزان و ساده است و عملا” نیازی به اعمال تصحیح در قرائت‌ها نیست . به این دلیل و نیز به دلیل اینکه تغییرات میدان مغناطیسی در اغلب موارد مشخص‌کننده ساختارهای کانی و نیز ساختارهای منطقه‌ای است (مثلا” نواحی نفتی مساعد) لذا روش مغناطیسی کاراترین روش کاوش ژئوفیزیکی است . یک برنامه ژئوفیزیکی بدون کاربرد روش مغناطیسی در آن حداقل در مرحله شناسایی به سختی قابل تصور است.
تجهیزات مغناطیس سنجی لیتوس شامل:

1-دو دستگاه مغناطیس سنج GEM-19
2- دو دستگاه مغناطیس سنج Scintrex
در ادامه این بخش می‌توانید مجموعه‌ای از اطلاعات و برخی مقالات و کارهایی که در زمینه اکتشاف مگنتومتری صورت پذیرفته است را ببینید.
تاریخچه‌ای بر مغناطیس‌سنجی و گرانی‌سنجی
بررسی‌ ناهنجاری موجود در بی‌هنجاری مغناطیسی کانسار آهن جنگا، جیرفت
بررسی روش‌های اکتشاف سنگ آهن، معدن شماره یک گل‌گهر

جهت انجام هرگونه خدمات مغناطیس‌سنجی با اهداف شناسایی لایه‌های زمین‎، اکتشافات معدنی و … می توانید به شرکت لیتوس مراجعه نمایید و از تخصص همکاران لیتوس بهره مند گردید.

سایر مطالب

زمین معدن طارم
ارسال به واتساپ